← Tüm haberler

Basın Açıklaması

December 18th, 2021

Aposto!, radyo boğaziçi Talks’ta “Sınırları Yeniden Çizenler” arasında

19 Aralık Pazar günü radyo boğaziçi’nin düzenlendiği “Sınırları Yeniden Çizenler” temalı Talks etkinliğinde Aposto! oturumuyla yer aldık.

aposto-cover

COO’muz Sinem Uğurdağ’ın yanı sıra medya servisimizdeki Esmiyor! ve Ruta e-posta yayınlarını temsilen Derin Altan ve Kerimcan Akduman’ın da bulunduğu oturumda; medyanın dönüşümünü, farklı kategorilerdeki yayıncılık yaklaşımını, Aposto!’nun medya ve teknolojiyi buluşturan içerik servisi yapısını ve geleceğe dair hedeflerini konuştuk.

Fotoğraflar: Başak Çelik

Müzik, medya ve eğlence sektöründen değerli isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı radyo boğaziçi Talks’ta kendi alanlarında “Sınırları Yeniden Çizenler” bir araya geldi. 19 Aralık Pazar günü Boğaziçi Üniversitesi’nin Güney Kampüsü’ndeki Albert Long Hall’de gerçekleşen etkinlikte COO’muz Sinem Uğurdağ, Esmiyor ekibinden Derin Altan, Ruta’dan Kerimcan Akduman, moderatör Ahsen Çamlıca’nın sorularını yanıtladı.

Oturumdan notlar:

Açılışta “Aposto! tam bir sınırları yeniden çizme örneği diyebiliriz. Bu fikir nasıl aklınıza geldi ve bu güveni sizce nasıl kazandınız?” sorusunun ardından yaklaşık iki buçuk yıl önceye, Aposto!’nun kuruluşuna gidildi ve Aposto!’nun kuruluş süreci konuşuldu. Sinem Uğurdağ, günümüzdeki sosyal medya kaosunun ve dağınık medya yapısının dönüşümü beraberinde getirdiği, buna paralel olarak da en temel medya ihtiyaçları arasındaki “gündemden haberdar olma” isteğinin Aposto!’nun kuruluş aşamasındaki odağı olduğunu paylaştı.

bogazicitalks_esmiyor
Derin Altan (Esmiyor)

Derin Altan: “Yayıncılığı belli bir formatta ve gerçeğin öncülüğünde yapmaya çalışıyorsan Aposto!’yla yolun muhakkak buluşuyor.”

Oturumunda devamında Derin Altan, Esmiyor’un iklim krizini odağına alan yayın anlayışını anlattı. Altan, “Yayıncılığı belli bir formatta ve gerçeğin öncülüğünde yapmaya çalışıyorsan Aposto!’yla yolun muhakkak buluşuyor,” sözlerinin ardından Aposto!’da neden e-posta yayını yapmaya başladıklarını “Biz podcast’lerde uzmanları konuk ediyoruz. Fakat bizim de söyleyecek şeylerimiz var. Aposto!’daki e-posta yayınımızda direk kişisel düşüncelerimizi yazıyoruz ve podcast’lerimizden daha farklı bir dil oluşturuyoruz. İlginçtir Aposto!’daki her sayımızdan sonra oradan bir işbirliği çıkıyor,” cümleleriyle paylaştı.

Uzun süredir sosyal medya kanallarında seyahat üzerinden içerikler üreten Kerimcan Akduman, pandemi sürecini önümüzdeki dönemde yeniden şekillenen dünyayı görmek, hangi alana yöneleceğine karar vermek için geçirdiğinden bahsetti. Kasım ayında Ruta isimli e-posta yayınına başlayan Akduman, Aposto!’yla buluşma noktasını “Ben her zaman seyahatin niteliği üzerine düşündüm. E-posta yayını oluşturmak aslında şunu sağlıyor: Bir düzen ortaya koyuyor. Benim için en temel şey bu. Çünkü sosyal medya çok hızlı akan, çok tempolu giden bir yer. Aposto! blogging’le microblogging arasındaki çok önemli bir boşluğu dolduruyor,” sözleriyle aktardı.

bogazicitalks_group_talks
Kerimcan Akduman, Derin Altan, Sinem Uğurdağ, Ahsen Çamlıca

Oturumun kapanışında ise Sinem Uğurdağ, Aposto!’nun hedef kitleye ulaşma sürecinden ve gelecekteki hedeflerinden bahsetti: “Aposto! Gündem e-posta yayını beklediğimizden çok daha hızlı büyüdü ve ardından kategorik yayınlarımız da bu büyüme hızına eşlik etti. Sonrasında içerik servisimizi güçlendiren Ruta ve Esmiyor gibi bağımsız yayınlarında da benzer bir süreç yaşandı. Hayalimiz bütün Türkiye’nin dünyayı anlamlandırmasın için bir araç olmak. Bunun için nitekli bir kitleye ulaşıyoruz. İçeriklerimizin daha çok kişiye erişmesini istiyoruz. Oluşturduğumuz içerik servisini ve medya deneyimini İngilizce e-posta yayınları başta olmak üzere globale açmak hedeflerimiz arasında.”

Aposto!’nun İngilizce yayımlanan Avrupa odaklı gündem e-posta yayınına buradan abone olabilirsiniz.

Diğer Haberler