← Back to all stories

Press Release

November 9th, 2022

Beats by Girlz Türkiye Festivali’nde “Bağımsız Yayıncılık Çağın Sözcülüğünü mü Üstleniyor?” paneline konuk olduk

Alternatif müzik ve teknoloji buluşması Beats by Girlz Türkiye Festivali, 4-6 Kasım tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleşti. Aposto COO’su Sinem Uğurdağ, “Bağımsız Yayıncılık Çağın Sözcülüğünü mü Üstleniyor?” başlıklı panelde konuştu.

aposto-cover

Beats by Girlz Türkiye Festivali; 4-6 Kasım tarihleri arasında atölyeler, konuşmalar, DJ performansları ve konserleri YapıKredi bomontiada’da ziyaretçilerle buluşturdu. Festival kapsamında gerçekleşen “Bağımsız Yayıncılık Çağın Sözcülüğünü mü Üstleniyor?” başlıklı panelde ana akım ve alternatif medyayı geliştirip dönüştürme süreçleri, çok sesli ve bağımsız yayıncılıkta yeni formüller ve sürdürülebilir gelir modelleri üzerine fikir ve deneyimler aktarıldı.

aposto
Fotoğraf: Ozan Acıdere

Dadanizm Genel Yayın Yönetmeni Seden Mestan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Kafa Dergisi genel yayın yönetmeni Ayça Derin Karabulut, Medyascope haber koordinatörü Kaya Heyse, Aposto COO’su Sinem Uğurdağ ve Argonotlar editörü Seçil Epik yer aldı. Sinem Uğurdağ, Aposto’nun e-posta bülteniyle başlayan ve partnerlikler, okurlardan alınan geri bildirimler, web ve mobil uygulamalarla ilerleyen serüvenini dinleyicilerle paylaştı: “Tarafsız ve bağımsız Türkçe haber alınabilecek, içerik okunabilecek alan sorununu nasıl çözeceğimizi düşünerek işe başladık ama arka planda hep bunu nasıl bir dijital medya servisine dönüştürebileceğimizi tasarladık. Tükenmiş modellerden ve tık tuzaklarından uzak bir şekilde kendi yayınlarımızın yanında farklı yayıncıları da destekleyebileceğimiz gelir modelleri yarattık ve Aposto fikri ortaya çıktı.”

aposto
Fotoğraf: Ozan Acıdere

Konuşmasında medyanın ve bilgi ekosisteminin demokratikleşmesinden, Aposto’nun partnerliklerinden, basılı dünyayı dijitale aktarma süreçlerinden ve sesli içerik dünyası Aposto Radyo’dan bahseden Sinem Uğurdağ, doğru medyumu bulup entegre olmanın önemine dikkat çekti: “Türkçede olabilecek en güzel dijital kütüphaneyi yaratmaya çalışıyoruz ki insanlar bunlara tek bir servis üzerinden erişebilsinler.”

Sinem Uğurdağ, yayıncılığın geleceğine dair öngörülerini paylaşarak sözlerini sonlandırdı: “Önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte çok daha ivmelenerek artacağını düşünüyorum. İçgörülü içeriklere hem insanların daha çok vakit ayıracağını hem de maddi açıdan alan açılacağını tahmin ediyorum. Bu böyle ilerledikçe insanların entelektüel evrenleri dönüşecek ve daha güzel tohumlar ekilecek.”

Aposto Hakkında

Aposto, kullanıcılarına internet aracılığıyla mümkün olan en kolay, doyurucu ve güvenilir biçimde bilgiye ulaşma imkânı sunan bir dijital medya servisidir. Editoryal işbirliği dinamiklerini geliştiren ve farklı içeriklerle keşif deneyimlerini zenginleştiren dijital medya ürünleri üretmektedir. Etik değerlere sahip ve sürdürülebilir gelir modelleri yaratan bir yeni medya servisi olarak gazetecilik, yayıncılık, teknoloji ve tasarımın kesişimindeki ürünleriyle hizmet vermeye devam ediyor. Toplamda 1 milyonu aşkın aboneye sahip 70’ten fazla yayını takip etmek için şimdi Aposto’ya katıl.

More stories to connect with Aposto