← Tüm haberler

Basın Açıklaması

January 9th, 2022

Daha iyi bir medya servisi için: Aposto! okur buluşmaları ve anketi

Aposto! olarak medya servisimizi geliştirmek için okurlarımızın görüşlerini çok değerli buluyoruz. Daha kapsayıcı ve kullanıcı odaklı bir medya servisi geliştirmek adına 2021 yılının son haftasında okur anketimizi e-posta yayınlarımız aracılığıyla okurlarımızla paylaştık ve yüz yüze okur buluşmaları gerçekleştirdik. Anketimize katılan, yüz yüze buluşmaya vakit ayırarak fikirlerini paylaşan yüzlerce okurumuza bir kez daha teşekkür ederiz.

aposto-cover

21. yüzyılda teknoloji ve tasarımla desteklenen bir medya girişimi olarak amacımız, okurlarımızın Türkiye ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olabileceği ve ilgi alanına yönelik en iyi içerikleri alabileceği, gürültüden uzak bir medya servisi inşaa etmek. Bu deneyimin okur beklentilerini karşılaması ve yeni alanlara kapılar açması için yayına başladığımız ilk günden beri okurlarımızın görüşlerini önemsiyoruz. Tıpkı Kuruluş Mektubumuz'da kaleme aldığımız gibi; “Aposto! olarak son okuyucuya en iyi içerik deneyimini yaşatmak, yazı yazmanın ve gazeteci olmanın yeniden heyecan verici ve finansal olarak tatmin edici hâle geldiği bir medya endüstrisi yaratmak için buradayız, gece gündüz çalışıyoruz.”

Okur anketimizde öne çıkanlar

Medya servisimizde daha iyi bir deneyim yaratmak için okurlarımıza yönelttiğimiz anketten öne çıkan eğilimleri siz okurlarımızla paylaşmak istedik:

  • E-posta yayınları, yüzde 67,3’lük oranla okurlarımızın açık ara en çok faydalandığı haber veya içerik kaynağı oldu. E-posta yayınlarını yüzde 63,2’yle Twitter ve yüzde 55,9’la ücretsiz haber uygulamaları takip ediyor.
  • Okurlarımızın yüzde 37,8’i günde ortalama 30 dakikayı haber ve içerik okumaya ayırdığını belirtiyor. Okurlarımız, en çok dinlenme zamanlarında (%62,6) ve sabah uyanır uyanmaz (%53,5) Aposto! içeriklerini okuyor veya dinliyor.
  • Okurlarımızın yüzde 84,2’si Türkiye’deki medya kurumlarının çoğunun bağımsız olmadığını düşünüyor. Yüzde 81,6’sı ise kaliteli içerik bulmakta zorlanırken yüzde 67,7’si ise içeriklerin taraflı olduğu görüşünde.
  • Okurlarımızın yüzde 70,8’i politik, yüzde 63,6’i teknoloji, yüzde 60,2’i şehir ve kültür, yüzde 53,1’i iş dünyası ve yüzde 51,3’ü sanat ve yüzde 41,1’i yeme-içme alanlarında okuma yapmaktan hoşlanıyor. Sen de teknoloji yayınımız Quando'yu, iş dünyası ve sektör yayınımız Pareto'yu, şehir ve kültür yayınımız Aposto! İstanbul'u, sanat ve kültür yayınımız Duende'yi ve yeme-içme yayınımız Apéro'yu takip edebilirsin.

anket_kaynak

Aposto! okurlarının içerik/haber okurken yararlandığı kaynaklar

anket_zaman

Aposto! okurlarının okuma yaptıkları zaman dilimleri

anket_sorunlar

Aposto! okurlarının Türkiye’deki medya deneyiminde sorunlu bulduğu alanlar

anket_ilgi

Aposto! okurlarının okumaktan hoşlandıkları ilgi alanları

Yalın, güvenilir ve "gürültüden uzak" bir medya deneyimi için Aposto! e-posta yayınlarına abone ol.

Aposto! Hakkında

Aposto! olarak dünyayı ve Türkiye'yi anlamlandırmak için yalın, güvenilir, bağımsız bir yeni medya servisiyiz. Her sabah 07.30’da Türkiye’den ve dünyadan haberleri kategorik olarak derlediğimiz e-posta yayınımızla “gürültüden uzak” bir haber deneyimi ve erişimi sağlıyoruz. Her hafta iş dünyası, teknoloji, müzik, sinema, spor, politika, seyahat, farkındalık, yemek gibi alanlardaki e-posta yayınlarımızla sektörel derlemeler, analizler, köşe yazıları, incelemeler, söyleşiler ve öneriler paylaşıyoruz. Etik değerlere sahip ve sürdürülebilir gelir modelleri yaratan bir yeni medya servisi olarak gazetecilik, teknoloji ve tasarımın kesişimindeki e-posta yayınlarımızla ve ürünlerimizle hizmet vermeye devam ediyoruz.

Diğer Haberler