← Tüm haberler

Basın Açıklaması

December 31st, 2021

Bir yeni yıl mektubu

CEO’muz Orhun Canca’nın 31 Aralık 2021 tarihinde kaleme aldığı ve aynı gün Aposto! Gündem e-posta yayınımızda yer alan 2022 yılına dair mektubu.

aposto-cover

Krizlerin insanların karakterini "yarattığı" değil, "açığa çıkardığı" söylenir. Şirketler için de benzer bir durum söz konusu.

Logomuzun sonundaki ünlem yayına başladığımız 2019’dan bu yana pek çok zorluğun karşısına koyduğumuz ısrarcı optimizmi simgeliyor. Sosyal medya kaosu, bilgi kirliliği, veri güvenliği, teknoloji şirketlerinin yarattığı ütopyalar değil distopyalar, spekülasyonlar, eşitsizlik, iklim krizi, ifade özgürlüğü ve türlü ekonomik kriz... 2021 şüphesiz hepimiz için zorluklarla ve çoğu zaman üzüntüyle dolu. 2021 özetlerine baktığımızda pozitif gelişmeler bulmak çok güç. Yılın en önemli olayları doğal afetler, ekonomik sıkıntılar ya da kapanmalar. Hepimiz için çok zor bir yıldı. Ancak ilk kurulduğumuz gün olduğu gibi bugün de yeni bir gelecek yaratma heyecanıyla servisimizi geliştiriyoruz. 2022’ye bu enerjiyle adım atıyoruz.

Aposto! ilk başladığında Türkiye medyasındaki sıkıntıların, “Habercilik bitti” yorumlarının ve böyle bir endüstriyi “ölmüş” gören pek çok yatırım, endüstri uzmanının farkındaydık. Tüm bunlara rağmen mutsuzluğun, imkânsızlığın, ekonomik belirsizliklerinden ortasında yeni bir medya servisi yaratma hayalinden vazgeçmedik. Sosyal medyanın gün geçtikçe toplumsal, psikolojik bir kaosa dönüşen dünyasında öz, güvenilir, bağımsız haber almanın; sektörel analizler, köşe yazıları, derlemeler, incelemeler okuyabilmenin ve sosyal anksiyeteler tetikleyen saniyelik içerikler değil nitelikli içeriklere ulaşmanın önemini gördükçe Aposto!'yu büyütmeye devam ettik. Eğer tüm olumsuzluklar karşısında umutsuzluğa kapılıp vazgeçseydik size bu satırları bugün yazamayacaktık.

Bugün, Türkiye’nin geleceği için de benzer hisler taşıyoruz. Çalışmaktan, üretmekten, inandığımız değerler uğruna yaratmak istediğimiz gelecekten vazgeçmiyoruz. Aposto! 2022’de her sabah gündemi özetlemek, içeriklerini zenginleştirmek, podcast ağını genişletmekle kalmayıp Türkiye’yi ve dünyayı anlamlandırmayı çok daha kolay, bağımsız ve keyifli hâle getirecek bütüncül bir medya servisine dönüşecek. 2022’nin ilk çeyreğinde yapacağımız lansmanımızı sizinle paylaşmak için şimdiden çok sabırsızız.

2021 boyunca yalnızca kendi yayınlarımızla Türkiye medyasının en zayıf olduğunu düşündüğümüz alanlarına odaklanmadık aynı zamanda çok nitelikli içerik üreticileri, gruplar, dergiler, gazetecilerle ortak yayınlar başlattık. Aposto! 200’ün üzerinde e-posta yayınına ve podcaste çatı oldu. Bu çatı kendi tutkusu, değerleri ve komünitesi özelinde içerik üreten, yazı yazan, podcast kaydeden herkes için yepyeni bir mecra olma amacını taşıdı. Geri dönüp baktığımızda yıl boyunca Aposto!’nun yüzlerce farklı alana “noktalar” bıraktığını söyleyebiliriz. 2022, tüm bu noktaları teker teker birbirine bağladığımız ve tek bir yerde birleştirdiğimiz yıl olacak.

2022 aynı zamanda servislerimizi Türkiye’nin dışındaki coğrafyalara taşımanın yılı. İlk başta Avrupa olmak üzere Aposto!’yu yeni şehirlere yavaş yavaş taşımaya başladık. Ruhumuz her zaman Galata’da da olsa Avrupa’ya “a posto” enerjisini taşımak muhteşem bir his...

Bu yıl bizi takip eden, paylaşan, arkadaşlarına öneren, yorumlarıyla geliştiren, eleştiren, destek olan, yardım eden herkese teker teker teşekkür ederiz. Bizimle olduğunuz için yolumuza her sabah taptaze bir enerjiyle devam ediyoruz. 2022’de daha çok diyalog kurmak, daha çok öğrenmek, daha çok üretmek için can atıyoruz. Burada her zaman geleceği inşa etmek için çalışan, pes etmeyen, durmak bilmeyen bir optimizm ve inançla yeni ürünlerin peşinde koşan bir ekip ve renkli bir komünite var. Her umutsuzluğa kapıldığımızda bu ekibi, bu komüniteyi ve birlikte her gün adım adım yarattığımız geleceği yeniden hatırlayıp devam ediyoruz.

Yönetim danışmanı Peter Drucker’a ithaf edilen ve girişimcilik jargonunda artık sakız olacak kadar çok kullanılmış ama yine de çok sevdiğimiz bir söz Aposto!’nun 2022 Türkiye mottosu:

“The best way to predict the future is to create it.”

“Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.”

2022 muhteşem bir yıl olsun...

Sevgiler,

Orhun Canca, CEO

Diğer Haberler