← Tüm haberler

Basın Açıklaması

July 26th, 2022

Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı’na yeni bir bakış: Piccolo

Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı’ndaki yetişkin tahakkümünü yıkmak isteyen ve janrlarla özdeşleştirilen “ikincil” imaja kritik bir bakış getiren Piccolo, Türkçe ve İngilizce sayılarıyla her pazar 14.00’te e-posta kutunuzda ve Aposto uygulamalarında. Radyo Piccolo da çocuk ve gençlik edebiyatından editörler ve yayıncıları dinleyiciyle buluşturduğu bölümleriyle her pazar 14.00’te Aposto uygulamalarında ve web sitesinde olacak.

aposto-cover

Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı’na yeni bir bakış kazandıran Piccolo, her pazar 14.00’te e-posta kutunuzda ve Aposto uygulamalarında sizlerle buluşacak. Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı’nı eleştirel olarak inceleyen ve bunu yaparken akademik yaklaşımlara göz kırpan Piccolo’nun sayıları Türkçe ve İngilizce yayımlanmaya devam edecek.

cocuk-kostebek-tilki-at

“Çocuk, Köstebek, Tilki ve At”

3 Temmuz’da yayımlanan ve okurların Piccolo’yla tanıştığı ilk sayıda, yayının editörü Alara Demirel “Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı neden önemli?” sorusuna yanıt aradı ve 20'lik’ten tanıdığımız Yasmin Güleç’in evrenini ziyaret etti. 10 Temmuz’da yayımlanan ve Radyo Piccolo’nun ilk bölümünün de bulunduğu ikinci sayıda okurları Alara Demirel’in yakın okumasıyla Çocuk, Köstebek, Tilki ve At kitabı ile çocuk kitapları illüstratörü Çağrı Odabaşı’nın evreni karşıladı. Radyo Piccolo’nun ilk bölümünün konuğu Can Çocuk’ta editör olan Tuğçe Özdeniz’di. Alara Demirel ve Tuğçe Özdeniz’in çocukluklarına indiği, okuduklarını ziyaret ederek bugüne taşıyıp taşımayacaklarına karar verdiği sohbete Piccolo’nun ikinci sayısında eşlik edebilirsiniz.

kuir-cocuk-kitaplari

““Kuir çocuk kitapları””

24 Temmuz’da yayımlanan üçüncü sayıda Alara Demirel, kuir çocuk kitaplarının Türkiye’de ve ABD’de güncel durumunu inceledi. Okurların grafik tasarımcı İrem Türkmen’in evrenini ziyaret edip SNIKT!’ten tanıdığımız Deniz Braderin’le Johnny Boo’nun dünyasına davetli olduğu bu sayıda Radyo Piccolo’nun ikinci bölümü de yer aldı. BelkısTV’nin kurucusu, Afterwork’ün kreatif işçilerinden Sude Belkıs’la Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı denince akla gelenlerin konuşulduğu bölümü Piccolo’nun üçüncü sayısında bulabilirsiniz.

Alara Demirel, Piccolo’nun çıkış noktasını, amacını ve yol haritasını yayının ilk sayısında şu cümlelerle anlattı: “Çocuk ve Gençlik Edebiyatı dünyasını kültür yönetimi bağlamıyla sektörel ve entelektüel gözden okuyarak metinlerarası cinsiyet eşitliğini irdeliyor; yaşçı perspektife problemlilik atfederek yaşsız bir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı anlayışını okurlarıyla buluşturuyor. Piccolo, uzun vadede bu janrdaki yetişkin tahakkümünü yıkmak ve özdeşleştirilen ‘ikincil’ imaja kritik bir bakış getirmek istiyor aslında.”

Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı yayını Piccolo’ya buradan abone olabilir, yayının İngilizcesini buradan takip edebilirsiniz.

Aposto, kullanıcılarına internet aracılığıyla mümkün olan en kolay, doyurucu ve güvenilir biçimde bilgiye ulaşma imkânı sunan bir dijital medya servisidir. Editoryal işbirliği dinamiklerini geliştiren ve farklı içeriklerle keşif deneyimlerini zenginleştiren dijital medya ürünleri üretmektedir. Etik değerlere sahip ve sürdürülebilir gelir modelleri yaratan bir yeni medya servisi olarak gazetecilik, yayıncılık, teknoloji ve tasarımın kesişimindeki ürünleriyle hizmet vermeye devam ediyor.

Toplamda 1 milyonu aşkın aboneye sahip 70’ten fazla yayını takip etmek için şimdi Aposto’ya katıl.

Diğer Haberler