← Tüm haberler

Basın Açıklaması

August 1st, 2022

Kanon kültürüne hayran dokunuşu: Fanon

Popüler kültürle ilgilenmeyi “düşük kültürlü” veya “kalitesiz” gören algıya karşı kültür öğelerine yakın okuma yaparak insanın suçluluk duyduğu zevklerin detayına inen Fanon, Türkçe ve İngilizce sayılarıyla her çarşamba 18.00’de e-posta kutunuzda ve Aposto uygulamalarında.

aposto-cover

Esas odağı kanun gibi yaklaşılan kanonik kültüre hayran dokunuşunu konuşmak olan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü yayımlanacak sayılarında ele alacak.

6 Temmuz’da yayımlanan ve okurların Fanon’la tanıştığı ilk sayıda popüler kültürün güncel gelişmelerine ve 20 yıl öncesine bir seyahat, haftanın konusu için kılavuz terimler, Alara Demirel’in popüler kültür terimine yakın okuması ve Dadanizm’den Seden Mestan’ın hayran dünyası vardı. İkinci sayıda popüler kültürde bir zaman yolculuğu, Büyük Ev Ablukada'nın yeni teklisine gelen yorumlar ve içerik üreticisi İdil Kızılkaya’nın hayran olduğu insanlar ve hayalindeki evren yer aldı.

fanon

“Fanon’un “Beyoncé'nin yeni albümü: Dinledin mi bekledin mi?” başlıklı sayısından”

20 Temmuz’da yayımlanan üçüncü sayıda Alara Demirel’in kendini-iyi-hisset-filmleri seçkisini ve komedyen Nilüfer Yüce’nin hayranlıklarının mizahına etkisini okumak mümkün. Popüler kültür gelişmeleri ile Thor: Love and Thunder incelemesinin bulunduğu son sayıda ise okurlar tasarımcı İrem Yıldırım’ın hayran olduğu evrenlere davetliydi. 29 Temmuz’da yayımlanan Renaissance’a özel yazıda Alara Demirel leak kültüründen bahsederken Janset Atacan ve Dilber Ortaluyu Beyoncé’nin yeni albümünü inceledi.

fanon

Alara Demirel, Fanon’un ele aldığı konuları ve felsefesini yayının ilk sayısında şu cümlelerle anlattı: “Fanon, popüler ve zamanında popüler olmuş konuları takip ederek temsile ve kesişimselliğe uygun bir gözden okuyucuya sunuyor. Akademik yaklaşımları, popüler kültürdeki temsilleri ve hayran kültürünü harmanlayarak alanı yeniden irdeliyor. Popüler kültürün nesne ve öznelerini entelektüel gözden okuyarak feminist ve Marksist yaklaşımlara göz kırpıyor; hayran kültürleriyle ilgilenenleri aktivist kültürle birleştirip zevk alanlarını hayatlarıyla özdeşleştirenlerle buluşuyor. Fanon, popüler kültür tüketimine getirilen cinsiyetlendirilmiş anlatıyı yıkmak ve özdeşleştirilen ‘kalitesiz’ imajına bir başkaldırı olarak bugün, şimdi, burada.”

Popüler kültür yayını Fanon’a buradan abone olabilir, yayının İngilizcesini şuradan takip edebilirsiniz.

Aposto Hakkında

Aposto, kullanıcılarına internet aracılığıyla mümkün olan en kolay, doyurucu ve güvenilir biçimde bilgiye ulaşma imkânı sunan bir dijital medya servisidir. Editoryal işbirliği dinamiklerini geliştiren ve farklı içeriklerle keşif deneyimlerini zenginleştiren dijital medya ürünleri üretmektedir. Etik değerlere sahip ve sürdürülebilir gelir modelleri yaratan bir yeni medya servisi olarak gazetecilik, yayıncılık, teknoloji ve tasarımın kesişimindeki ürünleriyle hizmet vermeye devam ediyor. Toplamda 1 milyonu aşkın aboneye sahip 70’ten fazla yayını takip etmek için şimdi Aposto’ya katıl.

Diğer Haberler